Spring Break wszędzie, poza USA

Kilka dni temu (no dobra kilkanaście. Pisze z małym opóźnieniem 🙂 ) skończyła się dla większości Amerykańskich uczniów i studentów tzw. Spring Break, czyli wiosenna przerwa szkolna. W The Hill School dostaliśmy prawie trzy tygodnie wolnego.

Jak to??  Z niedowierzaniem pytają moi znajomi z Polski. Powiększa czcionkę na laptopie, żeby sprawdzić czy na pewno dobrze przeczytali:  „My na Wielkanoc dostajemy raptem kilka dni, a ty masz wolne trzy tygodnie jeszcze zanim jeszcze ktoś zdarzy pomyśleć o wiośnie ??”

Po powrocie czekalo na mnie dużo dużo listów i pocztówek od moich kochanych przyjaciół i rodzinki z Polski i słój wypełniony po brzegi miłością, czyli moim ulubionym masłem migdałowym 🙂

 

 

Tak, dokładnie tak. Trzy tygodnie, nie ma pomyłki.

Trochę dlatego, ze w mojej szkole dość często mamy sobotnie lekcje i długie przerwy są pewnym rodzaj rekompensaty weekendowego czasu spędzanego na nauce, a trochę dlatego,  ze znaczna cześć uczniów naszej szkoły pochodzi spoza Stanów – czytaj – z najróżniejszych zakątków świata.

Co dokładnie mam na myśli?

Osoby, z którymi na co dzień przebywam maja domy rodzinne  w Chinach, Wietnamie, Turcji, Brazylii, Kolumbii, Maroku, Finlandii.

Te trzy wiosenne tygodnie dają im wiec czas żeby wrócić do kraju, spotkać się z rodzina, odpocząć.

I celebrować.

Co dokładnie?

Tu sprawa nieco się komplikuje.

Ja, gdybym mogła wrócić ( więcej o regułach mojego programu ASSIST opowiem w kolejnych postach, póki co odsyłam was na strone ) oczywiście przygotowywałabym teraz z w Gdańsku z rodzicami stol wielkanocny, gotowała barszcz z babcia, i kłóciła się z rodzeństwem o to kto będzie miał najładniejszy koszyczek na święconkę, jaki kolor pisanki jest najładniejszy i o której godzinie (jeszcze lepiej do jakiego kościoła) powinniśmy się wybrać cala rodzina.

Tymczasem w Chinach,

Moi znajomi obchodzili właśnie Nowy Rok, który w tym roku przypadł nieco później niż zwykle (przełom stycznia i lutego). Podczas tego najważniejszego święta w roku w Singapurze, Szanghaju i Pekinie odbywają się niesamowite korowody ze smokiem, otwierają się tętniące życiem, barwne chińskie targi, na ulice wylegają ludzie, wszyscy bawią się, odwiedzają znajomych, gotują, i przebierają się w kolorowe stroje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Brama Chinatown w Filadelfii

Ludzie przygotowują się w ten sposób do kolejnego wydarzenia – Święta Latarni podczas którego niebo nad Chinami rozświetla się milionami lampionów wysyłanych w chmury.

Chcąc przybliżyć mi trochę tradycje związane z tymi świętami, moi znajomi zaprosili mnie tuz przed wyjazdem do Chinatown w Filadelfii.

100 punktow dla tego kto powie mi co dzis w menu :)

100 punktow dla tego kto powie mi co dzis w menu 🙂

Na tradycyjna kolaje zamówiliśmy wspaniała zupę Pho,

Mnóstwo warzyw i przypraw, czyli to co w kuchni azjatyckiej lubię najbardziej :)

Mnóstwo warzyw i przypraw, czyli to co w kuchni azjatyckiej lubię najbardziej 🙂

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszyscy zamowilismy to samo – pikantny wywar z warzyw z dodatkiem jajka na twardo, trawy cytrynowej i makaronu ryzowego to po prostu pycha! Próbowałam tej zupy po raz pierwszy i już wiem, ze na pewno nie ostatni!

IMG_7619Następnie wybraliśmy się do domu herbacianego, gdzie spróbowałam jednej z najlepszych chińskich herbat – zielonej oolong. W szranki może z nią stawać jedynie silver tip tea, której niezwykły smak odkryłam podczas podroży na Sri Lankę (więcej już w krotce).

Tradycyjnie herbatę podaje się w metalowym dzbanku i nalewa do malutkich ceramicznych filiżanek.

Tradycyjnie herbatę podaje się w metalowym dzbanku i nalewa do malutkich ceramicznych filiżanek.

Nasza ucztę zakończyliśmy degustacja „moon cakes”, ciasteczek księżycowych, sprzedawanych tylko przez dwa tygodnie w roku, właśnie z okazji Chińskiego Nowego Roku.

W przekroju kwiat lotosu, czerwona fasola azuki i jajko na twardo !!! ww.zsiti.com/2016/08/halal-mooncakes-Singapore-recommendations.html

W przekroju kwiat lotosu, czerwona fasola azuki i jajko na twardo !!!

ww.zsiti.com/2016/08/halal-mooncakes-Singapore-recommendations.html

O ile przyzwyczaiłam się do niezwykłości kuchni Azjatyckiej, przyznam ze nie wpadłabym na to ze można w ciastku zapiec świeży korzeń lotosu, czerwona fasole, lub żółtko jajka. Tak – dobrze przeczytaliście. Środek przysmaku to żółta kulka, która po przełamaniu i spróbowaniu ciastka okazała się jajkiem. Do tej pory nie wiem jakimi słowami opisać to doświadczenie, tego trzeba po prostu spróbować samemu 😀

FullSizeRender 31

Wietnam, Chiny, Korea, Arabia Saudyjska i Polska jednocza sie! (Polska robi zdjecie :D)

W Kolumbii,

Właśnie zaczęły się przygotowania do corocznego Dnia Matki. O ile święto obchodzone jest na początku maja, tradycja nakazuje rozpoczęcie jego organizacji z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem. (Ciekawe co nasze mamy na taki pomysł :))

W Kolumbii, podobnie jak u nas najpiekniejszym prezentem da mam sa swieze kwiaty.

W Kolumbii, podobnie jak u nas najpiekniejszym prezentem da mam sa swieze kwiaty.

Moja koleżanka Belen, z która w Kolumbii spędziłam kilka tygodni w październiku zeszłego roku świętowała wiec z mama wybierajac sie na slynne wzgorze pielgrzymek Cerro de Monseratte – najwyzszy punkt npm Kolumbii.

Wiosenne dekoracje na cerro de monserrate

W Finlandii,

nadszedł czas na najwspanialsze w roku zorze polarne! Alex i Levi którzy mieszkają w Reykjaviku spędzają ten czas  z rodzina na wędrówkach po fiordach, łowieniu ryb i nocami pod niebem rozgwieżdżonym wachlarzem gwiazd i kolorów.

Finlandia wiosna to jak Polska w listopadzie wiec bez cieplutkiego swetra i kubka gorazej herbaty z miodem i cytryna sie nie obejdzie. (Oczywiscie Finlandczycy biegaja juz w krotkich rekawkach :)

Finlandia wiosna to jak Polska w listopadzie wiec bez cieplutkiego swetra i kubka gorazej herbaty z miodem i cytryna sie nie obejdzie. (Oczywiscie Finlandczycy biegaja juz w krotkich rekawkach 🙂

W Turcji, Maroku i Somalilandzie,

rozpoczynają się z kolei przygotowania do Ramadanu, najważniejszego święta w religii i kulturze krajów muzułmańskich.

Wiosenna Turcja

Wiosenna Turcja

 

Pozeganie kolezanka z Somalilandu przed jej wyjazdem do domu :)

Pozeganie kolezanka z Somalilandu przed jej wyjazdem do domu 🙂

Jest co czas święty, obchodzony na pamiątkę objawienia Koranu – świętej księgi muzułmanów – Mahometowi  przez archanioła Gabriela.

Podczas ramadanu targi i sklepy sa zamkniete, wiele rodzin robi wiec zakupy z wyprzedzeniem :)

Targi i sklepy sa zamkniete, wiele rodzin robi wiec zakupy z wyprzedzeniem 🙂

Podczas ramadanu od świtu do zmierzchu nie można przyjmować żadnych posiłków ani napojów, palic tytoniu, odbywać stosunków płciowych. Należy pogrążyć się modlitwie, jałmużnie i poście.

IMG_0084

Wiele kobiet zdobi w tym czasie ręce henna nadając jeszcze piękniejszego wyrazu dłoniom składanym do modlitwy i rozdającym jałmużnę

Mój nauczyciel Arabskiego pochodzący z pięknej marokańskiej Casablanki, znajomi z Turcji, Egiptu i Somalilandu spędzili ten czas na pielgrzymkach i duchowym przygotowaniu do tego trzydziestodniowego święta.

Jeden z najbardziej obleganych meczetow swiata - Meczet Hasana II w Casablance tetni zyciem blyszczac milionami swiatel.

Jeden z najbardziej obleganych meczetow swiata – Meczet Hasana II w Casablance tetni zyciem blyszczac milionami swiatel.A ponizej male male wspomnienie z dzieciecych wojazy. (Doslownie male!)

 

 

Nasze rodzinne podroze to moje najcudowniejsze wspomniena z dziecinstwa :)

Nasze rodzinne podroze to moje najcudowniejsze wspomniena z dziecinstwa 🙂

 

 

 

Jakie macie plany na Wielkanoc? Ja rozsmakowałam się w Stanach Zjednoczonych i w ten niedługi czas zawitałam na obu wybrzeżach. Więcej o mojej Spring Break już w krotce!

– A

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *